b-o-n-s-a-i

Aşağı kaydır

selamlar,

hollanda’dan bonsai tohumları aldım dedim güzelce bakarım.. neyse 10 gündür falan bakıyorum hiçbir hareket yok, durum böyle olunca daraldım interneti aradım, taradım.. meğersem 2 ay gibi bir süre zarfında hareket oluyormuş, şimdilik bekleyelim.

bu arada bilmeyenler için bonsai bakımını da paylaşalım.

İlk önce yapmanız gereken şey tohumların yeni ürün olduğundan emin olmak çünki hava almış eski ve güneş görmüş tohumlar zor çimlenir buda sizin hevesinizi kırabilir.

Öncelikle elinizdeki tohumlardan yetiştireceğiniz kadarını her bir saksıya bir tohum olacak şekildedüşünülerek bir çay bardağı içerisinde 24 saat süre ile ıslanmalıdır.(saksı boyutu büyük olmamalıdır bir el kadar saksı bu iş için yeterli olacaktır) Saksılarınızı hazırlarken kestane toprağı kullanmanızı öneririm hem yumuşak hem besleyici olduğu için çünki tohumunuz çimlendiğinden en az 2 ay sonra gübre ve ek vitaminleri kullanmaya başlıyabilirsiniz ilk etapta sadece kestane toprağı yeterli olacaktır.
Saksıya 24 saat suda bekletmiş olduğumuz bonsai tohumlarından her biri bir saksıda olacak şekilde toprağın 2 milimetre kadar altına yerleştirelim üzerini bastırmayın tohum zarar görebilir,saksıyı bol güneş gören bir yere koyalım toprağın üzeri sürekli nemli kalacak şekilde mümkün ise sprey ile ıslatalım yada sünger ile damlama şeklinde sulayın direkt olarak tas vb. şekilde su vermeyin.En geç 2 ay içinde tohumunuz çimlenmeye başlayacaktır.Eğer çimlenme olmaz ise diğer tohumları denemelisiniz,isterseniz ilk çimlendirme için ilk okulda birçoğumuzun derslerde deneyini yaptığımız şekilde yani pamuk arasında yada ince tahta talaşı arasında bir cam bardak içindede çimlendirme yaparak çimlenen tohumu daha sonra saksıya dikebilirsiniz.

Çimlenmeden 2 ay sonra gübre ve vitamin kullanmaya başlayınız.Çimlenmeden 6 ay geçmeden fidanınızı şekillendirmeye başlayabilirsiniz.
Şekillendirme ve budaması: Ağaç genç iken sadece bir kere yapılan oldukça sert bir budama şeklidir.Ağacın temel şekli bu budama ile verilebilir,şekillendirme budaması ile ağacın ana dalı bırakılır.
Bakım budaması : Şekillenen ana dalların üstünde her yıl veya iki yılda bir yapılması gereken budama şeklidir.Bu yolla istediğiniz ölçüde olağanüstü şekiller ortaya çıkarabilirsiniz bu budamada yaprak boyutları yavaş yavaş küçültülür.
Çimdikleme :Dalların gelişimini kontrol altında tutabilmek için yeni filizleri koparmaya ÇİMDİKLEME adı verilir.Yeni filizler çok hassas olduğu için bu işlem genellikle el ile yapılmalıdır.

büyük bir sabırla bakıyorum vallahi. sonu nasıl olacak bilmiyorum.

bu arada dün yaklaşık 8-9 saat masaya yattıktan sonra dövmem bitti. dolgu yapılan yerler var o kısımlar biraz acıdı yapılırken ama sonuç MÜKEMMEL.

yalnız işte annem biraz sıkıntı, neyse bu zamana kadar göstermemiş olduğumuz ilgimizin birazını gösterelim 2-3 gün sonra görecektir elbet.

eheheh.

Hush now baby, baby, don’t you cry!

sinead o’connor ile mother keyfi de çok güzel.

Tags: / Category: Genel

Submit a comment